O ateliéru

JEN LEN ateliér vznikal pozvolna a své současné podoby dosáhl v roce 2013. Vystudovala jsem dva sklářské obory - rytí a broušení skla. Šití mě ovšem zajímalo (a také těšilo) od chvíle, kdy jsem se šít naučila. Ve svých čtrnácti letech jsem dostala vlastní šicí stroj na němž tvořím stále. Zajímají mě především výtvarné techniky, len ručně vyšívám a potiskuji pomocí fragmentů historických kartounářských forem.  Základním materiálem v mé tvorbě je 100% len. Líbí se mi jeho struktura - jak na pohled, tak na dotek. Kontakt se lnem je velmi příjemnou záležitostí, a stejně tak mě naplňuje jeho intuitivní vyšívání. Len je má láska ♥ ...

JAK vznikají brože?
Brože tvořím s obdivem k přírodním zázrakům. Velkou část tvoří listy různých stromů a rostlin. Ze 100% lnu (někdy i ručně tkaného) ušiji základní tvar na šicím stroji, a ten naplním polyesterovou polštářovou výplní. Vše ostatní je již pouze ruční práce. Obšití listu a jeho různé prošívání a vyšívání způsobí, že se list nádherně vytvaruje, jako by právě spadl ze stromu. Obrys listu se zvlní a když ho vezmete do ruky, stane se pro vás nejen ozdobou, ale také talismanem. Stejným způsobem vznikají i brože ve tvaru letících ptáčků, kterým výšivkou tvaruji roztažená křídla. S každou broží strávím přibližně 5 hodin času, velmi klidně prožitého. Tato energie by se měla přenést i k vám.

JAK vznikají šaty?
Mám ráda jednoduché střihy. O to více si užívám samotné zdobení. Na šicím stroji vytvořím základní prošívané linie. Napodobují tvar větviček nebo celou krajinu s kopci (takovou, jakou každý den vidím kolem sebe u nás v Lužických horách). Tvorbu završím opět ruční výšivkou. Na šatech tak rozkvetou barevné květy, vyraší větvičky a nebo se po krajině prochází srnky, jeleni, ovečky a koně a rostou v ní stromy. Motivy Země jsou v dolní části šatů a směrem k vašemu ♥ stoupají do Nebe (jako v nebi, tak i na zemi). Střihy šatů i jejich motivy se snaží vnést vám do života pocit svobody, lehkosti a spojení se silou přírody.

Příběhy ze života v ateiéru JEN LEN najdete na mém blogu:
jenlenjentak.blogspot.cz/

Účast na výstavách a designových přehlídkách:
Galerie U zlatého kohouta / 2016 / Praha
Dyzajn market jaro / 2016 / Praha
Dyzajn market prázdniny / 2016 / Praha
Czech design week 2016 / Kafkův dům, Praha
Design box / 2016 / Ústí nad Labem
Dyzajn market zima / 2016 / Praha
Design Mode / 2017 / Praha
Design box Jaro / 2017 / Ústí nad Labem

 

JEN LEN ateliér

Rybniště 443
471 14 Kamenický Šenov
Tel.: +420 603 449 306 E-mail: m.vojtis@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode